Nie zaczynaj od jutra/poniedziałku! A dlaczego nie?


Blog / poniedziałek, Czerwiec 6th, 2016

– Nie zaczynaj od jutra! Zacznij już dziś!

– Nie zostawiaj tego do poniedziałku! Zacznij działać teraz!

Kiedy rozpoczynałam dietę i szukałam motywacji na różnych fit stronach, na większości z nich pojawiały się komendy, takie jak wyżej. Umięśniona pani (lub pan), zajadająca się liściem sałaty, „krzyczała” ze swojego fanpage`a, żeby zmienić sposób odżywiania i tryb życia najlepiej od razu po przeczytaniu jej posta. O ile jakiś liść sałaty znalazłabym w swojej lodówce, to na pewno nim bym się nie najadła:)

Teraz na poważnie. Zawsze jak czytam tego typu porady coś się we mnie buntuje. Szczególnie jeśli mam zamiar zmienić swój tryb życia i sposób odżywiania na całkowicie inny od dotychczasowego. No bo skoro chcę go zmienić to znaczy, że w obecnym coś jest nie tak. A skoro coś jest nie tak, to do nowego muszę i chcę się dobrze przygotować. Dlatego moim ulubionym terminem na zaczynanie nowego jest poniedziałek (ewentualnie „od jutra” jeśli zmiana dotyczy czegoś mniejszego). Jeśli postanawiam zmienić dietę ze względów np. zdrowotnych (tak jak było w moim przypadku) to nie na chwilę, ale na całe życie. Nie mogę tego traktować jak chwilowej zachcianki, która ma posłużyć do zrzucenia kilku kilogramów (chociaż fajnie by było). Traktuję to poważnie. Dlatego zanim przeszłam na dietę dobrze się do tego przygotowałam. Przeczytałam chyba wszystko co jest dostępne w Internecie na temat odżywiania w chorobach autoimmunologicznych i jego wpływu na zahamowanie choroby, wzięłam udział w szkoleniu na temat diety w chorobach tarczycy, udałam się do dietetyka, który przygotował mi jadłospis oraz zrobiłam zakupy, które zajęły mi chyba z tydzień. Dzięki tym działaniom mogłam spokojnie zacząć nową dietę od poniedziałku. Miałam wszystko rozpisane, wiedziałam co mogę jeść a czego unikać i przykleiłam sobie rachunek za zakupy w widocznym miejscu, żeby przypominać sobie ile kosztowało nowe jedzenie i że nie może się zmarnować:) Potem tylko uruchomiłam swoją silną wolę, wypracowałam nowe nawyki i jakoś poszło.

Dlatego zachęcam każdego, kto chce zmienić swój tryb życia na trochę zdrowszy do planowania i przygotowywania się do zmian. Dzięki temu zwiększamy szansę na powodzenie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *