Jak być szczęśliwym? Wykorzystaj swoje mocne strony!


Blog / poniedziałek, Maj 14th, 2018

Kluczem do sukcesów i szczęścia jest wykorzystywanie własnych silnych stron, a nie korygowanie wad.

Martin Seligman – profesor psychologii

 

W czym jesteś mistrzem świata?

Na swoich warsztatach często robię ćwiczenie, które jest też eksperymentem. Proszę uczestników o wypisanie 10 rzeczy/czynności, w których są mistrzami świata, czyli wymienili swoje mocne strony. Po chwili mówię, że mają na to tylko pół minuty. Jak myślisz, jak zachowują się uczestnicy? Najpierw jest ciężkie wzdychanie, potem przewracanie oczami a na koniec informacja, że nie są mistrzami świata, bo nie mają niezwykłych zdolności, nie potrafią śpiewać, nie mają talentu plastycznego, nie są też wybitni w żadnej dziedzinie sportowej. No właśnie. I to dało mi do myślenia. Czy mocne strony, tytułowe „super moce” mają tylko osoby niezwykle utalentowane? Czy „zwykli śmiertelnicy”mają się czym pochwalić?

Mocne strony – 24 siły charakteru

Na szczęście tak! Psychologowie M. Seligman i C. Peterson stworzyli listę 6 cnót i 24 sił charakteru. Oparli ją o obszerne badania międzykulturowe, opinie ekspertów (psychologów, mędrców, humanistów, filozofów, zajmujących się „dobrym życiem”) oraz „zwykłych”, szczęśliwych ludzi. Badacze definiują cnoty jako „psychologiczny proces umożliwiający danej osobie myślenie i działanie z korzyścią dla siebie i innych”. Cnoty są pojęciem dość abstrakcyjnym, ale przypisane są do nich konkretne siły psychiczne, które pozwalają skutecznie radzić sobie z pojawiającymi się trudnościami i wyzwaniami. Siły te budują charakter, który kształtuje się na podstawie naszych własnych działań. Według koncepcji ww. psychologów każdy człowiek posiada 24 elementy, budujące siłę charakteru. Jest to więc zestaw „super mocy”, mocnych stron,  który powoduje, że każdy z nas jest wyjątkowy i może być mistrzem świata w swojej dziedzinie.

Zapomnij o wadach, skup się na silnych stronach

Kolejne badania pokazują, że osoby, które wykorzystują w życiu swoje siły charakteru są szczęśliwsze i częściej odnoszą sukcesy. Pierwszym krokiem do budowania życia w oparciu o cnoty i siły charakteru jest jak zwykle świadomość. Wystarczy, że odkryjesz 5 najważniejszych sił swojego charakteru i będziesz działał w zgodzie z nimi, aby zwiększyć poczucie szczęścia w swoim życiu.

Jak zatem odkryć swoje siły charakteru? Zapraszam cię do czytania mojego bloga. W kolejnym artykule opiszę poszczególne siły i zaproszę cię do wykonania ćwiczeń, które pomogą ci je określić. Możesz również wykonać test, który znajdziesz tutaj! Test można wykonać w języku polskim. Życzę ci miłych odkryć:)

2 Replies to “Jak być szczęśliwym? Wykorzystaj swoje mocne strony!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *